Якісний сон — невіддільна частина здорового способу життя, від якої залежить продуктивність, самопочуття і настрій. Досі існує думка про те, що достатньо спати впродовж 8 годин щоночі. Однак часто не враховують якість сну і приблизний час його початку. Саме від цих факторів залежить те, наскільки ефективно людина відпочине і відновить сили. Тому варто розглянути, коли треба лягати спати, щоб сон приніс максимум користі здоров’ю і допоміг стати продуктивним із перших годин нового дня.
Циркадні ритми: що це таке
Зі зміною дня і ночі в організмі спостерігаються циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів. Тому кожній людині важливо нормалізувати власні біоритми, адже це сприяє зміцненню імунітету, покращенню психічного стану, роботи всіх систем органів. Все це позитивно впливає на продуктивність. Вибираючи найкращі години для сну і дотримуючись здорового режиму дня, людина прокидається бадьорою, сповненою енергійності, що допомагає в успішному виконанні повсякденних завдань.
Слід врахувати, що приблизно з 0:00 до 3:00 організм продукує соматотропін. Це гормон росту, який забезпечує повноцінне відновлення. Однак для отримання такого результату доросла людина має лягати спати о 22:00 або 23:00.
Приблизно за 1,5–2 години настане фаза глибокого сну, що сприятиме максимальній дії соматотропіну. Як результат, людина зможе самостійно прокинутися о 7:00, відчуваючи при цьому заряд бадьорості, що допоможе бути продуктивним впродовж робочого дня.
Чи завжди слід дотримуватися розпорядку дня
Під час вихідних або відпустки доросла людина бажає тимчасово відмовитися від ранніх підйомів. Якщо є можливість наступного дня прокинутися о 9:00, не слід забувати про найкращий час для сну, адже це допоможе відновити сили після напружених робочих днів і зберегти хороше самопочуття. Напередодні вихідних слід лягати спати не пізніше 23:00–23:30. Це забезпечить повноцінну дію соматотропіну, завдяки чому наступного ранку можна буде комфортно прокинутися.
Коли лягають спати відомі підприємці
Секрет реалізації творчого й інтелектуального потенціалу видатних особистостей завжди залишається актуальною темою для обговорень. Тому важливо дізнатися, якого режиму дня дотримувалися успішні люди. Ось кілька цікавих прикладів:
- Джефф Безос, засновник онлайн-майданчика Amazon, спить щонайменше 8 годин і лягає спати до опівночі;
- Тім Кук, CEO Apple, зазвичай прокидається о 4:30 ранку і спить близько 7 годин.
- Біллу Гейтсу, засновнику корпорації Microsoft, для відновлення сил потрібно щонайменше 7 годин нічного відпочинку, доповнених ретельним дотриманням циркадних ритмів.
- Марк Цукерберг, засновник Facebook, намагається спати 7-8 годин на добу, хоча іноді через роботу може жертвувати сном. Використовує кільце Oura Смартпристрій у вигляді кільця, що використовується для моніторингу здоров'я та фізичної активності. для відстеження свого сну.
- Ілон Маск, CEO Tesla, SpaceX, спить приблизно 6 годин на добу. Він сам зазначав, що працює дуже багато і намагається оптимізувати свій час для сну.
Як можна побачити, режим сну — питання індивідуальне. Важливо передусім звертати увагу на самопочуття, настрій після пробудження, а також — на продуктивність впродовж дня.
Дієві поради, що допоможуть налагодити сон
Важливо знати не лише про те, скільки має спати людина, але й про те, що саме сприяє ефективному відпочинку. Перелік рекомендацій:
- Дотримання режиму. Важливо лягати спати і прокидатися приблизно в один час.
- Відмова від гаджетів. Синє випромінювання екранів смартфонів, ноутбуків, телевізорів не лише псує зір, але також збиває циркадні ритми організму. Тому щонайменше за 1 годину до сну потрібно відмовитися від перегляду улюблених телепередач, скролінгу стрічки соціальних мереж, читання новин тощо.
- Облаштування спального місця. Варто якісно провітрити кімнату, знизити інтенсивність штучного освітлення і приділити увагу рутині, яка допомагає налаштуватися на сон.
- Вечірній раціон. Щонайменше за 6–7 годин до сну потрібно відмовитися від вживання напоїв, що містять кофеїн. Вечеря має бути легкою і корисною. Варто надавати перевагу нежирним молочним продуктам, рибі, м’ясу, а також свіжим або запеченим овочам. Не бажано їсти солодку їжу, адже вона призводить до зростання рівня глюкози в крові та, як результат — до порушення циркадних ритмів.
Спальне місце має бути призначеним лише для сну. Тому не рекомендують використовувати ліжко для приймання їжі, роботи з гаджетами, багатогодинного перегляду серіалів.
Порад щодо нормалізації режиму сну зможе дотримуватися кожний. Повноцінний відпочинок допоможе залишатися продуктивним впродовж дня та досягати успіху в будь-яких поточних справах.
Більше про це
Сообщение Не робіть як Ілон Маск. О котрій потрібно лягати спати, щоб бути продуктивним появилось сначала на Vector.